Etat w Niemczech a ubezpieczenie

1 maja Niemcy otworzyli swój rynek pracy dla obywateli krajów, które od 2004r. są członkami Unii Europejskiej. Od tego czasu również my Polacy mamy prawo do legalnej pracy w Niemczech. Nie jest do tego wymagane pozwolenie o pracę (Arbeitserlaubnis), wystarczy znaleźć pracodawcę i podpisać z nim stosowną umowę o pracę. Nie możemy jednak zapomnieć o obowiązku ubezpieczenia. Jaką ochronę ubezpieczeniową uzyskujemy i ile ona kosztuje?

1. Ubezpieczenie zdrowotne (gesetzliche Krankenversicherung)
Stawka ubezpieczenia wynosi 15,5% dochodu brutto, max. od 3.712,50 euro/miesiąc (max. stawka ubezpieczenia zdrowotnego wynosi wobec tego 304,43 euro/miesiąc)
7,3% płaci pracodawca, 8,2% przypada na pracownika
Osoby zatrudnione mają możliwość przejścia na ubezpieczenie prywatne, w przypadku gdy ich dochody brutto przekraczają tzw. Jahresarbeitsentgeltgrenze (4.125,00 euro/miesiąc)

2. Ubezpieczenie pielęgnacyjne (Pflegeversicherung)
Stawka wynosi 1,95% dochodu brutto, max. od 3.712,50 euro/miesiąc. Pracodawca i pracownik płacą po połowie stawki. Pracownicy bezdzietni płacą dodatkową stawkę w wysokości 0,25%

3. Ubezpieczenie od bezrobocia (Arbeitslosenversicherung)
Wysokość stawki to 3,0% dochodu brutto, max. od 5.500,00 euro/miesiąc. Pracodawca i pracownik płacą po połowie stawki. Prawo do świadczeń dla bezrobotnych utrzymuje się po przepracowaniu min. 12 miesięcy.

4. Ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung)
Stawka wynosi 19,9% dochodu brutto, max. od 5.500,00 euro/miesiąc. Pracodawca i pracownik płacą po połowie stawki.

5. Ubezpieczenia wypadkowe (gesetzliche Unfallversicherung)
Składkę na państwowe ubezpieczenie wypadkowe w całości pokrywa pracodawca.

Zatrudnienie zapewnia podstawową ochronę ubezpieczeniową, ale nie jest ona jednak kompletna. Państwowe ubezpieczenie zdrowotne nie zapewnia ochrony w krajach, które nie podpisały z ;Niemcami odpowiedniej umowy o koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego.

Nie pokrywa kosztów transportu z zagranicy, tylko częściowo pokrywa koszty leczenia stomatologicznego.

Ubezpieczenie wypadkowe dotyczy tylko i wyłącznie wypadków w pracy, w drodze do i z pracy. Nie obejmuje życia prywatnego, gdzie statystycznie zdarza się najwięcej wypadków. Prawo do świadczeń w przypadku inwalidztwa utrzymuje się dopiero po 5 latach płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Świadczenia należą się przy tym tylko w przypadku całkowitej lub częściowej niezdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Wykonywany zawód nie ma przy tym żadnego znaczenia.

Wszystko to oraz wiele innych aspektów sprawia, że osoby zatrudnione powinny uzupełniać ubezpieczenie państwowe odpowiednim ubezpieczeniem prywatnym. Oferujemy bezpłatne porady oraz wybór optymalnego rozwiązania i korzystnej oferty!

4 Kommentare:

  1. Dieser Kommentar wurde vom Autor entfernt.

    AntwortenLöschen
  2. W sumie u naszych sąsiadów może i faktycznie tak jest. U nas w kraju ja dodatkowo się ubezpieczam jeszcze od wielu rzeczy. Bardzo podoba mi się to, że dzięki porównywarce ubezpieczeń https://kioskpolis.pl/ mam możliwość wyboru odpowiedniej dla mnie składki. Bardzo fajna sprawa i muszę powiedzieć, że chętnie z takiego wyboru korzystam.

    AntwortenLöschen
  3. Jakoś nigdy nie miałem okazji tam pracować, ale może jeszcze kiedyś nadarzy się okazja. Jestem przekonany, że w pracy musimy być ubezpieczeni bez znaczenia na charakter wykonywanej pracy. W końcu jak zaglądam do http://kompleksowaochrona.pl/ to moim zdaniem nigdy za wiele dobrych informacji o ubezpieczeniach.

    AntwortenLöschen
  4. Akurat ja również nad takimi rzeczami się nie zastanawiałam, ale jestem zdania, że po prostu warto jest posiadać różnego rodzaju ubezpieczenia. Tym bardziej, że odkąd ja również mam ubezpieczenie na życie https://cuk.pl/ubezpieczenia/zycie-i-zdrowie/na-zycie to sam standard życia po prostu się podnosi.

    AntwortenLöschen